Työelämän muutokset voivat tuntua suurilta ja omat vaikutusmahdollisuudet pieniltä. Ammatillinen Tulevaisuuskoulu kannustaa opiskelijoita katsomaan muutosta toisesta suunnasta: millaisia ratkaisuja minä haluan olla edistämässä omalla alallani?
Oppimateriaali sisältää videoita ja erilaisia tehtäviä tulevaisuuden pohtimiseen. Viiden oppitunnin aikana opiskelijat tutustuvat työelämää muokkaaviin ilmiöihin, kuvittelevat vaihtoehtoisia tulevaisuuksia ja kehittävät ideoita ekologisesti kestävämpään työelämään. Samalla he harjoittelevat tulevaisuustaitoja, eli kykyä hahmottaa erilaisia tulevaisuuksia ja tunnistaa omia mahdollisuuksiaan vaikuttaa niihin. Oppimateriaalin myötä niin opettaja kuin opiskelijat voivat oppia ja ajatella yhdessä tulevaisuuden työelämää, jossa oikeita ja valmiita vastauksia ei ole.
”Opiskelijat eivät ainoastaan siirry tulevaisuuden työelämään, vaan he myös uudistavat sitä. Haluamme auttaa opiskelijoita huomaamaan, että heidän osaamisellaan ja ideoillaan on merkitystä. Tulevaisuuteen voi vaikuttaa jo tänään”, sanoo projektipäällikkö Heidi Enbacka.
Oppimateriaalin kehittämistyössä mukana olleet opiskelijat ovat innostuneet erityisesti sitä, että pääsevät materiaalin myötä tekemään ryhmätöitä ja ajattelemaan luovasti oman alan tulevaisuutta. Opettajat ovat kiitelleet materiaalin helppokäyttöisyyttä ja sovellettavuutta. Ammatillisen koulutuksen opettajilla on ainutlaatuinen mahdollisuus toimia tulevaisuususkon agentteina ja saada esiin se potentiaali, joka opiskelijoilla on uudistaa työelämää entistä kestävämmäksi.
”Olemme iloisia, että tuhannet opettajat ovat jo löytäneet materiaalin pariin ja toivomme, että yhä useampi löytää materiaalille paikan omasta opetuksestaan”, Enbacka toteaa.
Lisätietoja

Heidi Enbacka
Projektipäällikkö
heidi.enbacka@nuori.fi
040 131 9185
Ammatillinen Tulevaisuuskoulu
Ammatillinen Tulevaisuuskoulu -oppimateriaali on kehitetty Euroopan unionin osarahoittaman TULU Tulevaisuuslukutaitoa ammatilliseen koulutukseen -hankkeen aikana vuosina 2024–2026. Hanketta on tukenut myös Svenska kulturfonden. Materiaalia on ollut mukana kehittämässä lähes 200 opiskelijaa ja yli 100 opettajaa Stadin AO:sta, Omniasta ja Keudasta sekä yli 20 toimijaa eri aloilta.


