Opas: Koulupolku tulevaisuusvaltaan

02.12.2024

Opas antaa konkreettisia esimerkkejä siitä, kuinka yläkoulun opetuksessa voidaan lisätä tulevaisuusvaltaa nuorille.

Oppaan tavoitteena on rohkaista ja antaa konkreettisia esimerkkejä tulevaisuusvallan lisäämisestä nuorille osana yläkoulujen opetusta. Esimerkit ovat muodostuneet Lasten ja nuorten säätiön Tulevaisuuskoulun ja Arabian peruskoulun yhteisen Tulevaisuusvalta-hankkeen parissa lukuvuonna 2023–2024. Nuoret antoivat hankkeelle nimen ”Tulevaisuusvalta meille”.

Hanketta rahoitti Sitra.

Lue lisää aiheesta

Nuoret haluavat vaikuttaa tulevaisuuteen ja siihen on tarjottava mahdollisuuksia

”Tietoa ei voi kaataa ylhäältä alas valmiina vastauksina, vaan nuoret tulee nostaa tasavertaisiksi keskustelukumppaneiksi yhteisen tulevaisuusajattelun äärelle”, kirjoittaa Tulevaisuuskoulun taidekasvattaja Ilpo Rybatzki blogissaan.


Lue lisää

Nuorten tulevaisuuskuva 2025 -taideteos paljastaa suurten tulevaisuusvisioiden puutteen
Nuorten tulevaisuuskuva 2025 -taideteos perustuu yli 2 400 nuoren näkemykseen tulevaisuudesta ja nostaa esiin, millaisia toiveita, huolia ja odotuksia nuorilla on.
Tulevaisuuslukutaito valmistaa ammattiin opiskelevat muuttuvaan työelämään
Ammatillinen Tulevaisuuskoulu -oppimateriaali tuo tulevaisuuslukutaidon osaksi ammatillista koulutusta.
Tulevaisuuden työelämä -viikkoa vietetään syyskuussa
Lasten ja nuorten säätiö tarjoaa kouluille ja oppilaitoksille valmiin lukujärjestyksen, jonka avulla teemaviikon viettäminen on helppoa.