Glow ja Kesärauha tekevät yhteistyötä

06.06.2025

Glow-ohjelmassa syntyneet nuorten taideteokset ovat esillä Kesärauha-tapahtumassa.

Lasten ja nuorten säätiön Glow-ohjelma ja musiikkifestivaali Kesärauha ovat aloittaneet yhteistyön. Festariyleisö voi vaikuttua Glow-työpajoihin osallistuneiden nuorten kantaaottavista taideteoksista Turussa 6.–8.6.2025.

Kesärauhassa taide tuo ihmisiä yhteen ja luo toivoa

Festivaalin akkreditointimaksut tilitetään lyhentämättömänä Lasten ja nuorten säätiölle, jonka tehtävä on vahvistaa tulevaisuususkoa. Säätiön Glow-toiminnassa nuoret löytävät omia vahvuuksiaan ja rakentavat yhdessä parempaa tulevaisuutta taiteen keinoin.

”Glow-toiminnassa nuoret rakentavat taiteen keinoin yhdenvertaisempaa tulevaisuutta. Toivon, että nuorten taide puhuttelee Kesärauhassa uusia yleisöjä, onnistuu tuomaan ihmisiä yhteen ja vahvistamaan uskoa tulevaisuuteen”, iloitsee Lasten ja nuorten säätiön Glow-toiminnan ohjelmapäällikkö Anna-Liisa Parkkinen.

Yhteistyö jatkuu myös ensi vuonna. Vuoden 2026 Kesärauhassa yleisö pääsee kokemaan, miten taide tuo yhteen ja vahvistaa uskoa tulevaan.

Lisätiedot

Anna-Liisa Parkkinen

Ohjelmapäällikkö

Vanhempainvapaalla


Lue lisää

Virtuaaligalleria avaa oven nuorten ajatuksiin
Virtuaaligallerian teoksissa nuoret käsittelevät heille tärkeitä teemoja, kuten rauhaa, tulevaisuutta ja arjen kokemuksia.
Visionäärit-opas kutsuu ammattilaiset vahvistamaan nuorten tulevaisuususkoa taiteen keinoin
Visionäärit-oppaaseen on koottu esimerkkejä ja käytännön harjoitteita aktiivisen toimijuuden vahvistamiseen ja taiteen avulla vaikuttamiseen nuorten kanssa.
”Jännityksestä huolimatta uskallan nyt enemmän” 
Dare to Glow -ryhmään osallistuminen auttoi vantaalaista Juliaa, 26, käsittelemään sosiaalista jännittämistä. Ryhmä tarjosi turvallisen ja kannustavan ympäristön, jossa jännitystä ei tarvinnut piilottaa ja jossa sai olla juuri sellainen kuin on.